Determine the maximum input signal to be applied to an op-amp to get distortion free output. If the op-amp used is an inverting amplifier with a gain of 50 and maximum output amplitude obtained is 4.2V sine wave?
Determine the maximum input signal to be applied to an op-amp to get distortion free output. If the op-amp used is an inverting amplifier with a gain of 50 and maximum output amplitude obtained is 4.2V sine wave? Correct Answer 0.168mv
Given, Vm= 4.2Vpeak ∴ the output voltage = 4.2+4.2 =8.4 V peak to peak. Hence for the output to be undistorted sine wave, the maximum input signal should be less than => 8.4/50= 0.168 = 168mVpeak to peak.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025