Given that the collector power dissipation is 300 mW, what is the value of collector current for the collector to emitter voltage = 12 V?
Given that the collector power dissipation is 300 mW, what is the value of collector current for the collector to emitter voltage = 12 V? Correct Answer 0 mA
P = VCE.IC = > 300mW = (12V)IC = > IC=300/12 mA = 25 mA.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025