In a silicon transistor, a change of 8 mA in emitter current produces a change of 7.8 mA in the collector current. What change in base current is necessary to produce an equivalent change in collector current?

In a silicon transistor, a change of 8 mA in emitter current produces a change of 7.8 mA in the collector current. What change in base current is necessary to produce an equivalent change in collector current? Correct Answer 0.2 mA

Concept:

In a transistor, emitter current is calculated as

IE = I+ IB

Also,  ∆IE = IIB

Where, 

∆IE =  Change in emitter current

∆IC =  Change in collector current

∆IB =  Change in base current

Calculation:

Given-

∆I= 8 mA, ∆I= 7.8 mA

∴ ∆IB = 8 - 7.8 = 0.2 mA

∆IB = 0.2 mA

Related Questions