For an emitter feedback bias circuit, the value of VCC = 10V, RB = 10Kohm, RE=1Kohm and RC=2Kohm, if current flowing through collector is 0.5mA, what is the voltage difference between collector and emitter?

For an emitter feedback bias circuit, the value of VCC = 10V, RB = 10Kohm, RE=1Kohm and RC=2Kohm, if current flowing through collector is 0.5mA, what is the voltage difference between collector and emitter? Correct Answer 8.5V

VCC = Vce + IC RC + IE RE Vce = VCC – IC RC – IE RE Vce = 10-0.5-1 Vce = 8.5V.

Related Questions