The collector supply voltage for a CE configured transistor is 10V. The resistance RL=800Ω. The voltage drop across RL is 0.8V. Find the value of collector emitter voltage.

The collector supply voltage for a CE configured transistor is 10V. The resistance RL=800Ω. The voltage drop across RL is 0.8V. Find the value of collector emitter voltage. Correct Answer 9.2V

Here, IC=0.8/800=1mA. We know, VCE=VCC-ICRL =10-0.8=9.2V.

Related Questions