The total thermal resistance of a power transistor and heat sink is 20°C/W. The ambient temperature is 25°C and (TJ)MAX=200°C. If VCE=4V, find the maximum collector current that the transistor can carry without destruction. What will be the allowed value of collector current if ambient temperature rises to 75°C?

The total thermal resistance of a power transistor and heat sink is 20°C/W. The ambient temperature is 25°C and (TJ)MAX=200°C. If VCE=4V, find the maximum collector current that the transistor can carry without destruction. What will be the allowed value of collector current if ambient temperature rises to 75°C? Correct Answer 1.56A

PD =(TJ-TA)/ H =200-75/20=6.25W. Now, IC = 6.25/4=1.56A.

Related Questions

Difference between the active heat sink and passive heat sink is that passive heat sink?