A silicon power transistor is operated with a heat sink HS-A=1.5°C/W. The transistor rated at 150W (25°C) has HJ-C=0.5°C/W and the mounting insulation has HC-S=0.6°C/W. What maximum power can be dissipated if the ambient temperature is 40°C and (TJ)MAX=200°C?

A silicon power transistor is operated with a heat sink HS-A=1.5°C/W. The transistor rated at 150W (25°C) has HJ-C=0.5°C/W and the mounting insulation has HC-S=0.6°C/W. What maximum power can be dissipated if the ambient temperature is 40°C and (TJ)MAX=200°C? Correct Answer 61.5W

PD=(TJ-TA)/ HJ-C +HC-S +HS-A =200-40/0.5+0.6+1.5=61.5W.

Related Questions

Difference between the active heat sink and passive heat sink is that passive heat sink?