For an emitter feedback bias Circuit having, RE=1Kohm, RC= 4.7Kohm, IB=0.005mA, IE = 1mA, VCC = 12V and Vce = 5V. Find the value of beta.
For an emitter feedback bias Circuit having, RE=1Kohm, RC= 4.7Kohm, IB=0.005mA, IE = 1mA, VCC = 12V and Vce = 5V. Find the value of beta. Correct Answer 254
VCC=Vce+IC RC + IE RE IC=1.27mA Beta=1.27/0.005=254.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025