In an NPN silicon transistor, α=0.995, IE=10mA and leakage current ICBO=0.5µA. Determine ICEO.

In an NPN silicon transistor, α=0.995, IE=10mA and leakage current ICBO=0.5µA. Determine ICEO. Correct Answer 100µA

IC=α IE +ICBO =0.995*10mA+0.5µA=9.9505mA. IB=IE-IC=10-9.9505=0.0495mA. β=α/(1-α)=0.995/(1-0.995)=199 ICEO=9.9505-199*0.0495=0.1mA==100µA.

Related Questions