A cricket bat is sold at at a profit of 15%. Had it been sold for Rs. 640 less, there would have been a loss of 25%. What is the cost price of the cricket bat?

A cricket bat is sold at at a profit of 15%. Had it been sold for Rs. 640 less, there would have been a loss of 25%. What is the cost price of the cricket bat? Correct Answer Rs. 1600

Given:

Profit percent = 15%

Loss percent = 25%

Formula used:

SP =  × CP

SP =  × CP

Where, SP = Selling price, CP = Cost price

Calculation:

Let the CP of cricket bat be Rs. P

SP1 =  × P

⇒ SP1 = 23P/20

Now,

SP2 =  × P

⇒ SP2 = 3P/4

According to the question

SP1 - SP2 = Rs. 640

⇒ (23P/20) - 3P/4) = 640

⇒ = 640

⇒ 8P = 640 × 20

⇒ P = Rs. 1600

∴ The cost price of the cricket bat is Rs. 1600

Additional Information

Profit = SP - CP 

Profit % =  × 100

Loss % =  × 100

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. The combined cost of three articles in a shop is Rs.4200. Two article sold at profit of 25% and 12.5% and third article is sold such that there is a loss of Rs.630. What is the loss percentage incurred on third article. I. The difference between cost price of highest article and lowest article is Rs.600. The costliest article is sold at a loss.  II, The cheapest item is sold at 25% profit. The the price of one of that article is the average price of the cheapest and costliest item.