A tile drainage system draining 12 hectares, flows at a design capacity for two days, following a storm. If the system is designed using a drainage coefficient of 1.25 cm, how much of water will be removed during this period ?
A tile drainage system draining 12 hectares, flows at a design capacity for two days, following a storm. If the system is designed using a drainage coefficient of 1.25 cm, how much of water will be removed during this period ? Correct Answer 3000 m<span style="position: relative; line-height: 0; vertical-align: baseline; top: -0.5em;font-size:10.5px;">3</span>
Concept:
The drainage coefficient is defined as the depth of water to be removed in 24 hours from the entire drainage area.
- It is used for the design of drainage systems for agricultural lands.
- In agricultural lands, open ditches or drains are the most commonly used surface drainage structures.
- The rate at which the open drains should remove water from a drainage area depends on:
- Rainfall
- Size of the drainage area
- Characteristics of the drainage area
- Nature of the crops grown
- The degree of protection required for them from waterlogging
Calculation:
Given:
Drainage coefficient = 1.25 cm ( i.e Depth of water removed per day)
Area = 12 ha = 120000 m2
(1 ha = 10000 m2)
Water removal period = 2 days
The volume of water removed = Drainage coefficient × Area × Time = (1.25/100) × 120000 × 2 = 3000 m3
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025