What is the size of the tile at an outlet of a 12 hectare drainage system, if the D.C is 2 cm and the tile grade is 0.5%. Assume the rugosity coefficient as 0.015 for the tile drain material.

What is the size of the tile at an outlet of a 12 hectare drainage system, if the D.C is 2 cm and the tile grade is 0.5%. Assume the rugosity coefficient as 0.015 for the tile drain material. Correct Answer 20 cm

Volume of water passing the drain in one day = (1/100 x 12 x 104) = 1200 m3/day Volume of water passing the drain in one second = (1200/24 x 3600) = 1/72 m3/sec Q = 1/72 m3/sec Q = 1/n x A x R2/3 x S1/2 A = πD2/4, P = πD, R = A/P = D/4 1/72 = (1/0.015) x (πD2/4) x (D/4) x (0.5/100) On solving the value of D = 17.4 cm Use D = 20 cm.

Related Questions