Of the 360 students who sat for Class X Board exams, 10% students scored A grade, 20% students scored B grade, 30% students scored C grade and 40% scored D grade. From the given pie chart, find the total number of students who scored Grade A and Grade B.

Of the 360 students who sat for Class X Board exams, 10% students scored A grade, 20% students scored B grade, 30% students scored C grade and 40% scored D grade. From the given pie chart, find the total number of students who scored Grade A and Grade B. Correct Answer 108

Given:

No of students = 360

Calculation:

The percentage of students who scored grade A and grade B = 10% + 20% = 30%

The no of students who scored grade (A + B) = 360 × 30/100 = 108

∴ The required no of students = 108

Related Questions