The CCA of a water course is 1500 hectares. The intensity of sugarcane and wheat crops is 20% and 40% respectively. The duties for the crops at the head of the watercourse are 730 hectares/cumec and 1600 hectares/cumec respectively. Calculate the design discharge at the outlet assuming a time factor equal to 0.8.
The CCA of a water course is 1500 hectares. The intensity of sugarcane and wheat crops is 20% and 40% respectively. The duties for the crops at the head of the watercourse are 730 hectares/cumec and 1600 hectares/cumec respectively. Calculate the design discharge at the outlet assuming a time factor equal to 0.8. Correct Answer 0.72 cumec
Area to be irrigated under sugarcane = 1500 x 20/100 = 300 hectares Area to be irrigated under wheat = 1500 x 40/100 = 600 hectares Discharge required for sugarcane = 300/730 = 0.410 cumec Discharge required for wheat = 600/1800 = 0.333 cumec The discharge required at the head of the water course = 0.410 + 0.333 = 0.743 cumec The actual design discharge at the outlet = 0.743/0.8 = 0.92 cumec.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025