How many cubic metres of water will be removed for this particular period of a system designed to use a D.C of 1.5 cm draining 20 hectares for a capacity of 5 days?
How many cubic metres of water will be removed for this particular period of a system designed to use a D.C of 1.5 cm draining 20 hectares for a capacity of 5 days? Correct Answer 15000 m3
D.C of 1.5 cm means that 1.5 cm of water depth will be removed from the drainage in 24 hours. Volume of water entering the drain per day = (1.5/100) x 20 x 104 = 3000 m3/day Volume of water passing the drain within 5 days of flow = 5 x 3000 = 15000 m3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025