The angular velocity of an object is 10 rad/s. find the linear velocity of the object, if the radius of circle in which the object is moving is 10m.
The angular velocity of an object is 10 rad/s. find the linear velocity of the object, if the radius of circle in which the object is moving is 10m. Correct Answer 100 m/s
The correct answer is option 3) i.e. 100 m/s.
CONCEPT:
- Angular velocity: The rate of change of angular position of an object in a rotational/circular motion is called angular velocity.
- The SI unit of angular velocity is radian per second.
It is given by the formula:
ω = dθ/dt
where, ω = angular velocity in radian per second, θ = angular displacement in radian, and t = time in second.
EXPLANATION:
- Relation of angular velocity with linear velocity: The relation between the angular velocity of an object and its linear velocity is
V = ω × r
where, V = linear velocity of the object in metre per second, ω = angular velocity of the object in radian per second, and r = radius of the circle in which the body is moving in metre.
CALCULATION:
Given data,
angular velocity, ω = 10 rad/s
radius of the circle, r = 10m
We know that,
V = ω × r
putting the respective values in the above equation we get,
V = 10 × 10 m/s
⇒ V = 100 m/s.