The radius of a body moving in a circle with constant angular velocity is given by r = 4t2, with respect to time. What is the magnitude of the tangential velocity at t = 2s, if the angular velocity is 7 rad/s?

The radius of a body moving in a circle with constant angular velocity is given by r = 4t2, with respect to time. What is the magnitude of the tangential velocity at t = 2s, if the angular velocity is 7 rad/s? Correct Answer 112

The tangential velocity is given as v = ωr. At t = 2s, r = 16 units. The angular velocity is 7 rad/s. Hence, the tangential velocity, v = 7 x 16 = 112 units/s.

Related Questions

A ball is being rotated in a circle of radius 5 m with a constant tangential velocity of 20 m/s. A stone is also being rotated in a circle of radius 4 m with a constant tangential velocity of 16 m/s. Which one of the following choices is true about both the circular motions?