What is the velocity ratio of two gears if the driver gear has angular velocity of 20m/s and driven gear has angular velocity of 10m/s?

What is the velocity ratio of two gears if the driver gear has angular velocity of 20m/s and driven gear has angular velocity of 10m/s? Correct Answer 2:1

GiveAngular velocity of the driver gear=20km/hr Angular velocity of the driven gear = 10km/hr Velocity ratio= speed of the driver gear/ speed of the driven gear Velocity ratio=>20/10=2:1.

Related Questions