What is the velocity ratio of two gears if the driver gear has angular velocity of 15m/s and driven gear has angular velocity of 10m/s?

What is the velocity ratio of two gears if the driver gear has angular velocity of 15m/s and driven gear has angular velocity of 10m/s? Correct Answer 3:2

GiveAngular velocity of the driver gear=15km/hr Angular velocity of the driven gear = 10km/hr Velocity ratio=speed of the driver gear/speed of the driven gear Velocity ratio=>15/10=3:2.

Related Questions