A shopkeeper has cashews of two variants each pricing Rs. 400 per kg and Rs. 500 per kg respectively. A customer purchases 2 kg of the expensive cashews but the shopkeeper instead adds 0.5 kg of the 400/kg variant and the remaining Rs. 500 per kg. What is the percentage of money earned by the shopkeeper?

A shopkeeper has cashews of two variants each pricing Rs. 400 per kg and Rs. 500 per kg respectively. A customer purchases 2 kg of the expensive cashews but the shopkeeper instead adds 0.5 kg of the 400/kg variant and the remaining Rs. 500 per kg. What is the percentage of money earned by the shopkeeper? Correct Answer 5.3%

Price paid by the customer = Rs. 500 × 2 = Rs. 1000

Actual price of cashews = 1.5 × 500 + 0.5 × 400 = Rs. 950

Money earned = 1000 – 950 = Rs. 50

Money% earned = (50/950) × 100 = 5.3%

Related Questions