There are 3000 employees in an Institute. The number of male and female employees is in the ratio of 8 : 7. 60% of male employees and 70% of female employees are officers and others are non- officers. The number of non-officers employees are approximately what percent of total number of employees of an Institute?

There are 3000 employees in an Institute. The number of male and female employees is in the ratio of 8 : 7. 60% of male employees and 70% of female employees are officers and others are non- officers. The number of non-officers employees are approximately what percent of total number of employees of an Institute? Correct Answer 35.33%

Given,

Total number of employees = 3000

Number of male employees = 3000 × 8/15 = 1600

Number of female employees = 3000 × 7/15 = 1400

Number of male non-officers employees = 1600 × 40/100 = 640

Number of female non-officers employees = 1400 × 30/100 = 420

Total number of non-officers employees = 640 + 420 = 1060

Required percentage

= (1060/3000) × 100

= 35.33%

Related Questions