In 2500 employees of an institute, 65% of them are officers. 20% secondary workers are males. The total number of male employees in an institute is 1180. The number of female officers is what percent of the total number of female employees in an institute?
In 2500 employees of an institute, 65% of them are officers. 20% secondary workers are males. The total number of male employees in an institute is 1180. The number of female officers is what percent of the total number of female employees in an institute? Correct Answer 46.9%
Total number of employees = 2500
Total number of officers = 2500 × 65/100 = 1625
Total number of secondary workers = 2500 – 1625 = 875
Total number of secondary male workers = 875 × 20/100 = 175
Total number of male officers = 1180 – 175 = 1005
Total number of female officers = 1625 – 1005 = 620
Total number of female employees = 2500 – 1180 = 1320
Required percentage = 620/1320 × 100 = 46.97%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025