A shopkeeper cheats both his dealer and customer, he cheats his dealer by 25% (takes 1.25 kg sugar instead of 1 kg) and cheats his customer by 20% (give 0.8 kg sugar instead of 1 kg), then what is the total profit percent of the shopkeeper in this sale?

A shopkeeper cheats both his dealer and customer, he cheats his dealer by 25% (takes 1.25 kg sugar instead of 1 kg) and cheats his customer by 20% (give 0.8 kg sugar instead of 1 kg), then what is the total profit percent of the shopkeeper in this sale? Correct Answer 56.25%

Let the cost price of 1 kg sugar be Rs. 100

He takes 1.25 kg at the cost of 1 kg, then cost price of 1 kg of sugar for shopkeeper = 100/1.25 = Rs. 80

He gives 0.8 kg at the cost of 1 kg, then selling price of 1 kg of sugar for shopkeeper = 100/0.8 = Rs. 125

Profit amount = 125 - 80 = Rs. 45

Profit percent = (45/80) × 100 = 56.25%

Related Questions