In the first 6 hours of a day, a printer can print average of 15 pages/hour, for the next 8 hours it can print 12 pages/hour. For the next 3 hours it can print 17 pages/hour and for the last 7 hours it can print 9 pages/hour, then what is the average speed per hour of the printer for that day?
In the first 6 hours of a day, a printer can print average of 15 pages/hour, for the next 8 hours it can print 12 pages/hour. For the next 3 hours it can print 17 pages/hour and for the last 7 hours it can print 9 pages/hour, then what is the average speed per hour of the printer for that day? Correct Answer 12.5
Total pages printed in first 6 hours = 6 × 15 = 90
Total pages printed in first 8 hours = 8 × 12 = 96
Total pages printed in first 3 hours = 3 × 17 = 51
Total pages printed in first 6 hours = 7 × 9 = 63
Total printed in a day = 90 + 96 + 51 + 63 = 300
Total hours = 6 + 8 + 3 + 7 = 24
Required average = 300/24 = 12.5 pages
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025