A bike consumes 20 mL of petrol per kilometre, if it is driven at a speed in the range of 25 – 50 km/hour and consumes 40 mL of petrol per kilometre at any other speed. How much petrol is consumed by the bike in travelling a distance of 50 km, if the bike is driven at a speed of 40 km/hour for the first 10 km, at a speed of 60 km/hour for the next 30 km and at a speed of 30 km/hour for the last 10 km?
A bike consumes 20 mL of petrol per kilometre, if it is driven at a speed in the range of 25 – 50 km/hour and consumes 40 mL of petrol per kilometre at any other speed. How much petrol is consumed by the bike in travelling a distance of 50 km, if the bike is driven at a speed of 40 km/hour for the first 10 km, at a speed of 60 km/hour for the next 30 km and at a speed of 30 km/hour for the last 10 km? Correct Answer 1.6 L
Distance travelled above the speed range 25 – 50 km/hr (60 km/hr) = 30 km
⇒ Petrol consumed = 30 × 40 = 1200 mL = 1.2 L
Distance travelled in the speed range = 50 – 30 = 20 km
⇒ Petrol consumed = 20 × 20 = 400 mL = 0.4 L
∴ Total petrol consumed = 1.2 + 0.4 = 1.6 L
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025