Three bikes leave A for B in equal time intervals. They reach B simultaneously and then leave for Point C which is 240 km away from B. The first bike arrives at C an hour after the second bike. The third bike, having reached C, immediately turns back and heads towards B. The first and the third bike meet a point that is 80 km away from C. What is the difference between the speed of the first and the third bike?
Three bikes leave A for B in equal time intervals. They reach B simultaneously and then leave for Point C which is 240 km away from B. The first bike arrives at C an hour after the second bike. The third bike, having reached C, immediately turns back and heads towards B. The first and the third bike meet a point that is 80 km away from C. What is the difference between the speed of the first and the third bike? Correct Answer 60 km/hr
Given:
Distance between B and C = 240 km
Formula:
Speed = distance/time
Calculations:
Let say Speed of bike1 = X km/Hr
Let say Speed of bike2 = Y km/Hr
Let say speed of bike3 = Z km/Hr
Let say distance between AB = D km/Hr
Time taken by Bike 1 = D/X
Time taken by Bike 2 = D/Y
Time taken by Bike 3 = D/Z
⇒ D/Z – D/Y = D/Y – D/X
⇒ 2/Y = 1/X + 1/Z ----(1)
Time taken by bike 2 for 240 km = 240/Y
Time taken by Bike 1 for 240 km = 240/X
240/X = 240/Y + 1
⇒ 1/X – 1/240 = 1/Y ----(2)
Putting 1/Y in (1)
⇒ 2/X - 1/120 = 1/X + 1/Z
⇒ 1/X = 1/Z + 1/120 ----(3)
When 1st & Third bike meet
Distance traveled by third bike = 240 + 80 = 320 km
Distance traveled by First Bike = 240 - 80 = 160 km
Time taken by both bike is equal
⇒ 320/Z = 160/X
⇒ Z = 2X
putting in (3)
⇒ 1/X = 1/2X + 1/120
multiplying by 120X
⇒ 120 = 60 + X
⇒ X = 60
⇒ Z = 2X = 120
⇒ Z - X = 120 - 60 = 60 km/Hr
∴ Difference between the speed of the first and the third bike is 60 km/Hr