The engine of a bus follows certain mileage characteristics in a speed limit of 25 km/hr to 80 km/hr. The bus can travel a distance of 15 km in one litre of petrol while travelling at 50 km/hr. From this point onwards for every increase of 5 km/hr in the speed of the bus the mileage is increased by 1 km per litre. Similarly for every decrease of 5 kmph in the speed of the car the mileage is decreased by 1 km per litre. Assume that the bus travels in this speed limit only. Krishna has filled exactly 10 litres of petrol in his bus. He drives at a speed of 45 kmph for first two hours. What is maximum distance that he can cover with the remaining quantity of petrol before his tank empties?

The engine of a bus follows certain mileage characteristics in a speed limit of 25 km/hr to 80 km/hr. The bus can travel a distance of 15 km in one litre of petrol while travelling at 50 km/hr. From this point onwards for every increase of 5 km/hr in the speed of the bus the mileage is increased by 1 km per litre. Similarly for every decrease of 5 kmph in the speed of the car the mileage is decreased by 1 km per litre. Assume that the bus travels in this speed limit only. Krishna has filled exactly 10 litres of petrol in his bus. He drives at a speed of 45 kmph for first two hours. What is maximum distance that he can cover with the remaining quantity of petrol before his tank empties? Correct Answer 75 km

Given:

For every increase of 5 kmph speed = milage increased by 1 km/L

For every decrease of 5 kmph speed = mileage decreased by 1 km/L

The initial quantity of petrol in the bus = 10L

Speed for first 2 hours = 45 km/hr

Calculation:

In the first two kilometre, he travels = 45 × 2 = 90 km

Since speed is 45 kmph, current mileage = 15 - 1 = 14 km/L

Petrol consumed = 90/14 litres

Petrol left = (10 – 90/14) = 50/14 litres

To travel a maximum distance, he should drive at a speed of 80 kmph.

When speed is 80 kmph, increase in mileage = 30 km/5 = 6 km

Net mileage for 80 kmph = = 21 km per litre.

Distance covered with new mileage using (50/14)L petrol = (50/14) × 21 = 75 km

∴ He can go 75 km.

Related Questions

Each of the question below consists of a question and three statements number I, II and III given below it. You have to decide whether the data provided in the statement are sufficient to answer the question. If the bus is travelling from Surat to Ahmadabad and a car is travelling from Ahmadabad to Surat, then what is the distance between Surat and Ahmadabad? I. The speed of a car is 40% less than the speed of bus. Bus started at 9 am and car started at 10 am and they meet at 3 pm of the same day. II. After travelling for 1 hour, because of traffic average speed of bus is decreased by 20% and covers distance between Surat to Ahmadabad in 11 hours. Original speed of car is 20% less than original speed of bus and before crossing bus it covered 200 km if starts 1 hour later than bus. After crossing car, bus covers remaining distance in 5 hours. III. Speed of bus is 10 km/hr more than the speed of car and before crossing car ratio of distances covered bus and car in same time was 5 : 4. Time taken by car to cover the distance between Ahmadabad and Surat is 2 hours 15 minutes more than time taken by bus to cover the same distance.