The speed of a car during the 2nd hour of its journey is thrice of that in the 1st hour. Also, its 3rd-hour speed is the average speed in the first two hours. If the car had traveled for the entire duration at the speed of 2nd-hour speed then it would have traveled 150 km more. By what percent distance covered in the first case will decrease than distance covered in the latter case in the same time i.e. 3 hours?
The speed of a car during the 2nd hour of its journey is thrice of that in the 1st hour. Also, its 3rd-hour speed is the average speed in the first two hours. If the car had traveled for the entire duration at the speed of 2nd-hour speed then it would have traveled 150 km more. By what percent distance covered in the first case will decrease than distance covered in the latter case in the same time i.e. 3 hours? Correct Answer 33.33%
Let the speed of car in first hour be x km/hr
⇒ Speed of car in 2nd hour = 3x km/hr
⇒ speed of car in 3rd hour = (x + 3x)/2 = 2x km/hr
Total distance covered = x × 1 + 3x × 1 + 2x × 1 = 6x km
According to the question,
6x + 150 = 3x × 3
⇒ 6x + 150 = 9x
⇒ x = 50
Distance covered in 3 hours in 1st case = 6x = 300 kms
Distance covered in 3 hours in 2nd case = 300 + 150 = 450 kms
∴ Required percent = (450 - 300)/450 × 100 = 33.33%