A car covered 60% of its journey at a speed of 60 km/hr. and the remaining journey at a speed of 50 km/hr. If the car had travelled at a speed of 50 km/hr. throughout its journey, it would have covered 40 km less in the same time. How much distance did the car covered in its journey?
A car covered 60% of its journey at a speed of 60 km/hr. and the remaining journey at a speed of 50 km/hr. If the car had travelled at a speed of 50 km/hr. throughout its journey, it would have covered 40 km less in the same time. How much distance did the car covered in its journey? Correct Answer 400 km
Let the distance covered by the car be ‘d’ km
Distance covered at speed of 60 km/hr. = 60% of d = 0.6d
Distance covered at speed of 50 km/hr. = d – 0.6d = 0.4d
∵ Time = Distance/Speed
⇒ Total time taken in journey = 0.6d/60 + 0.4d/50 = d/100 + d/125 = 9d/500
Now, if the car had travelled at 50 km/hr. throughout, it would have covered 40 km less
⇒ d – 40 = 50 × 9d/500
⇒ d – 9d/10 = 40
⇒ d/10 = 40
⇒ d = 400 km
∴ Distance covered by car = 400 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025