A person marked up the price of a article by 45% above its cost price and then offers a discount of 20% to another person. Another person sells it for Rs.9 more than the price at which he purchased it. If another person’s selling price is 25% more than the original cost price of the article. What is the profit percentage of another person?
A person marked up the price of a article by 45% above its cost price and then offers a discount of 20% to another person. Another person sells it for Rs.9 more than the price at which he purchased it. If another person’s selling price is 25% more than the original cost price of the article. What is the profit percentage of another person? Correct Answer 7.76%
Let the cost price of the article be 100x.
MP of the article will be if the person marked up 45% above its cost price = 100x × = 145x
Person sold the article at 20% discount, then SP of the article = 145x × = 116x
CP of the article for another person = 116x
Another person sold the article 25% more than the original cost price, then the new SP of the article = 100x × = 125x
Another person’s profit = 125x – 116x = 9x
Profit percentage of another person = 100 = 7.76%
Short Trick:
Let original Cost Price be 100
Marked Price of the article = 45% of 100 = 45
⇒ 145
there is discount of 20% on marked price = 145/5 = 29
selling price = 145 - 29 = 116
now the person who purchased it on 116 selling it after increasing 9.
i.e. selling price = 125
⇒ profit% = {9/116} × 100
⇒ 7.76%