In a city with daily passengers 50000, 60% reach office using public transport like bus, train, metro, car pooling, etc. If after the government awareness drive, there is an increase of 15% in passengers using public transport in the first month. An increase of 20% in the second month and an increase of 10% in the third month, then, what is the number of daily commuters using public transport, at the end of 3 months?
In a city with daily passengers 50000, 60% reach office using public transport like bus, train, metro, car pooling, etc. If after the government awareness drive, there is an increase of 15% in passengers using public transport in the first month. An increase of 20% in the second month and an increase of 10% in the third month, then, what is the number of daily commuters using public transport, at the end of 3 months? Correct Answer 45540
Short trick∶
Required number = 50000 × 0.6 × 1.15 × 1.2 × 1.1 = 45540
Detailed Solution:
Total passengers in city = 50000
Passengers using public transport = 60% of 50000 = 60/100 × 50000 = 30000
After increase in the first month = 115/100 × 30000 = 34500
After increase in the second month = 120/100 × 34500 = 41400
After increase in the third month = 110/100 × 41400 = 45540
Thus, the number of passengers using public transport, at the end of 3 months = 45540