In a city with daily passengers = 1,00,000, 60% reach office using public transport like bus, train, metro, car pooling, etc. . If after the government awareness drive, there is an increase of 15% in passengers using public transport in first month, an increase of 20 % in second month and an increase of 10 % in third month, then, what is the number of daily commuters using public transport at the end of 3 months?
In a city with daily passengers = 1,00,000, 60% reach office using public transport like bus, train, metro, car pooling, etc. . If after the government awareness drive, there is an increase of 15% in passengers using public transport in first month, an increase of 20 % in second month and an increase of 10 % in third month, then, what is the number of daily commuters using public transport at the end of 3 months? Correct Answer 91080
Total passengers in city = 1,00,000
Passengers using public transport = 60% of 100000 = 60 × 1/100 × 100000 = 60 × 500 = 60,000
Increase in first month = 15% = 115 × 1/100 × 60000 = 115 × 300 = 69,000
Increase in second month = 20% = 120 × 1/100 × 69000 = 120 × 690 = 82,800
Increase in third month = 10% = 110 × 1/100 × 82800 = 110 × 828 = 91,080
Thus, Number of passengers using public transport, at the end of 3 months = 91,080
Short Trick
100000 × 0.6 × 1.15 × 1.2 × 1.1 = 91080