1 Answers

Let us depict a picture according to question

Now, let one ship is x meter away and another ship is y meter away from the lighthouse.

Here, AD = 100 meter = height of lighthouse

ABD = 45° and ACD = 30°

From ADC.

tanθ = ADDC

= tan 30° = 100x

=13=100x x=1003 Again, from ABD tanθ=ADBD =tan45°=100y =1=100y y=100 The distance between the two ships will be =x+y =1003+100=100(1.73+1)=100(2.73)=273 (answer)

5 views

Related Questions