1 Answers

Relative speed white running in opposite direction 12 

= (75+60) kmph : =135×518 ms-1=752 ms-1

Again, relative speed while running in same direction 

=(75-60) kmph=15 kmph =15×518 ms-1=256 ms-1

As we know, velocity =Distance  Time 
Distance = Velocity×Time
Lengths of the both trains =752×8=300 meter

Now, as the faster train exceeds the slower train in the same direction in 3312 seconds.

The length of the slower train = 256×33.5=131.25 meter.

The length of the faster train = 300-131.25 = 168.75  meter

(ans.) Faster train 168.75 meter & slower train 131.25 meter.

13 views

Related Questions