1 Answers

প্রশ্নে বলা হচ্ছে, এক ব্যক্তি ঘণ্টা চুক্তিতে কাজ করেন। ঘণ্টা প্রতি তাঁর বেতন 20% বাড়লে শতকরা কি পরিমাণ কাজ কমালে তাঁর মোট আয় অপরিবর্তিত থাকবে?

Let, the hourly income = 100 Tk.

After salary increase his present hourly salary = 100 + 20 = 120 Tk.

Now,

It present salary is 120 Tk. then previous salary was = 100 Tk.

∴ It present salary is 100 Tk. then previous salary was = 100 × 100120 = 2503Tk.

∴  He will reduce his working hour by = 100- 2503% = 300 - 2503% =503% = 1623%

24 views

Related Questions