When aqueous solutions of Na2SO4 and Pb (NO3)2 are mixed, PbSO4 precipitates. Calculate the mass of PbSO4 formed when 1.35L of 0.125 M Pb(NO3)2 and 3.00L of 0.0250M Na2SO4 are mixed.

6 views

1 Answers

We have given,

Volume of pb(NO3)2 = 1.35 L

Concentration of pb(NO3)2 = 0.125 M

Volume of Na2SO4 = 3.00 L

Concentration of Na2SO4 = 0.00250 M

Number of moles of pb (NO3)2 = 1.35 L x 0.125 M

= 0.16875 mole

or, 0.169 mol.

Number of moles of Na2SO4 = 3.00 L x 0.0250 M

= 0.075 mol

Na2SO4 + Pb(NO3)2 → 2NaNO3 + PbSO4 ↓

∵ One mole of Na2SO4 reacts with one mole of Pb(NO3)2 and forms,

Here,

Number of moles of Na2SO4 is less than the number of moles of Pb(NO3)2

It means, 

Na2SO4 is a limiting reagent.

∴ Number of moles of PbSO4 formed = 0.075 mol

Molar mass of PbSO4 = 303.26 g/mol

∴ Mass of PbSO4 = 0.075 mol x 303.26 g/mol

= 22.74 g

Hence,

Mass of PbSO4 formed = 22.74 g

6 views

Related Questions