Calculate the `pH `of a `0.15` M aqueous solutions of `AlCl_(3)` Given :`[Al(H_(2)O)_(6)]^(3+)(aq)+H_(2)O(l)hArr[(AlH_(2)O)_(5)OH]^(2+)(aq),K_(a)=1.5x
Calculate the `pH `of a `0.15` M aqueous solutions of `AlCl_(3)`
Given :`[Al(H_(2)O)_(6)]^(3+)(aq)+H_(2)O(l)hArr[(AlH_(2)O)_(5)OH]^(2+)(aq),K_(a)=1.5xx10^(-5)`
A. `2.82`
B. `5`
C. `9`
D. `11.18`
4 views
1 Answers
`{:(,AlCl_(3),C=0.15M,(AlCl_(3))"is SAWB salt",,),(,[Al(H_(2)O)_(6)]^(3+)+,H_(2)O(l)hArr,[Al(H_(2)O)_(5)OH]_(aq)^(2+)+,H_(3)O_(aq)^(+),K_(a)=1.5xx10^(-5)),(At t=0,0.15,-,0,0,),(At t=t_(eq),0.15(1-alpha),-,0.15alpha,0.15alpha,):}`
4 views
Answered