`10 mg` of an adsorbate gets adsorbed on a surface. This cause the release of `3J` of heat constant pressure and at `27^(@)C`. `["Molar mass of adsorb
`10 mg` of an adsorbate gets adsorbed on a surface. This cause the release of `3J` of heat constant pressure and at `27^(@)C`. `["Molar mass of adsorbate" =100 g//mol]`.
(i) Find `DeltaH_(AD)`
(ii) Argue whether the adsorption is physical or chemical?
(iii) If `20` mg of adsorbate is adsorbed a temperature `T_(0)`. Then compare `T_(0)` and `27^(@)C`.
7 views
1 Answers
Correct Answer - `T_(0) lt 27^(@)C`
mol`=10/100xx10^(-3)=10^(-4), DeltaH_(Ads)=3/10^(-4)=30 kJ`.
Adsorption is physical. Hence, the amount of substance adsorb will temperature. Therefore, `T_(0) lt 27^(@)C`.
7 views
Answered