When1 mole of ice melt at `0^(@)` C and at constant pressure of 1 atm . 1440 calories of heat are absorbed by the system. The molar volumes of ice and
When1 mole of ice melt at `0^(@)` C and at constant pressure of 1 atm . 1440 calories of heat are absorbed by the system. The molar volumes of ice and water are 0.0196 and 0.0180 litres respectively. Calculate `DeltaH` and `DeltaE` for the reaction.
A. `DeltaH=720` Joule
B. `DeltaH=1440` cal
C. `DeltaH=1.4` Kcal
D. `DeltaH=0`
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`H_(2)O(s) rarr H_(2)O(l) , DeltaH = 1440 "cal"`
`DeltaH~= DeltaU` for solids and liquids
5 views
Answered