`4 KJ` of heat is absorbed when `1` mole of ice melts at `0^(@)C` and at constant pressure `1 atm`. If molar volume of ice and water are `19 ml` and `
`4 KJ` of heat is absorbed when `1` mole of ice melts at `0^(@)C` and at constant pressure `1 atm`. If molar volume of ice and water are `19 ml` and `18 ml` respectively, then
[Take `1 atm=10^(5)Pa`]
A. `Delta H gt Delta U`
B. `Delta U gt Delta H`
C. `Delta U =4.1 KJ`
D. `Delta U= 4.0001 KJ`
5 views
1 Answers
Correct Answer - B::D
`Delta H= 4KJ`
`Delta H=Delta U+Delta(PV)`
`Delta U= 4-P(V_(2)-V_(1))=4-(10^(5)(18-19)xx10^(-6))/(10^(3))= 4+1xx10^(-4)=4.0001 KJ`
5 views
Answered