If 10g of A(molar mass = 20g) reacts with 30g of B(molar mass = 30 g) according to following steps.
Step-I `A+3BrarrC+2D`
Step-II `D+2Erarr5F`
Calculate the produced mole of F, if % yield of Ist and IInd steps are 100 & 60 respectively

5 views

1 Answers

Correct Answer - 2
`{:(,A,+,3B,rarr,C+2D,),("Mass",10g,,30g,,,),("Mole",(1)/(2),,1,,,),("Mole S.C.",(1)/(2),,(1)/(3),,,):}`
Produced moles of `D = (2)/(3) xx 1`
`therefore` Produced moles of `F = (5)/(1) xx(2)/(3)xx(60)/(100)=2`

5 views

Related Questions