When ethyne is passed through a red hot tube, then formation of benzene takes place:
`H_(f(C_(2)H_(2))(g))^(@)=230kJ" "mol^(-1)`
`DeltaH_(f(C_(6)H_(6))(g))^(@)=85kJ" "mol^(-1)`
calculate the standard heat of trimerisation of ethyne to benzene.
`3C_(2)H_(2)(g)toC_(6)H_(6)(g)`
A. 205kJ `mol^(-1)`
B. 605 kJ `mol^(-1)`
C. `-605kJ" "mol^(-1)`
D. `-205` kJ `mol^(-1)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`DeltaH_("reaction")=DeltaH_(f(C_(6)H_(6)))^(@)-3DeltaH_(f(C_(2)H_(2)))^(@)`
`=85-3(230)`
`=-605kJ" "mol^(-1)`.

5 views

Related Questions