For the reaction
`3N_(2)O(g)+2NH_(3)(g)to4N_(2)(g)+3H_(2)O(g),DeltaH^(@)=-879.6kJ`
If `DeltaH_(f)^(@)[NH_(3)(g)]=-45.9kJ" "mol^(-1)`,
`DeltaH_(f)^(@)[H_(2)O(g)]=-241.8kJ" "mol^(-1)`
Then `DeltaH_(f)^(@)[N_(2)O(g)]` will be:
A. `+246` kJ
B. `+82` kJ
C. `-82kJ`
D. `-246kJ`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`DeltaH_("reaction")=sumDeltaH_(f("product"))-sumDeltaH_(f("reactants"))`
`=4DeltaH_(f)^(@)[N_(2)]+3DeltaH_(f)^(@)[H_(2)O]-{3DeltaH_(f)^(@)[N_(2)O]+2DeltaH_(f)^(@)[NH_(3)]}`

4 views

Related Questions