For the reaction `F_(2)(g)+2HCL(g)rarr2HF(g)+C1_(2)(g)`
`DeltaH^(@)` at `298K` is `-84.4Kcal` , `DeltaH^(@)f(HF)=-64.2Kcal//mol`
`DeltaH^(@)f` for the `HCL(g)` per gram is
A. `-22.kJ" "mol^(-1)`
B. `88kJ" "mol^(-1)`
C. `-91.21kJ" "mol^(-1)`
D. `-183.8kJ" "mol^(-1)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`DeltaH_("reaction")^(@)=2DeltaH_(f(HF))^(@)-2DeltaH_(f(HCl))^(@)`
`-353.18=2xx(-268.3)-2x`
`2x=2(-268.3)+352.18`
`x=-92.21kJ" "mol^(-1)`.

5 views

Related Questions