A 100 ml mixture of CO and `CO_2` is passed through a tube containing red hot charcoal. The volume becomes 160 ml.The volumes are measured under the same conditions of temperature and pressure Amongst the following , select the correct statement(s).
A. Mole percent of `CO_2` in the mixture is 60
B. Mole fraction of CO in the mixture is 0.40
C. The mixture contains 40 ml of `CO_2`
D. The mixture contains 40 ml of CO

5 views

1 Answers

Correct Answer - A,B,D
When mixture is passed through hot graphite the following reaction will occur.
`underset(x ml)(CO_(2))(g)+C(s)tounderset("2x mi will formed")(2CO(g))`
`:.` Total volume of mixture =160
100-x+2x=160
volume of CO=100-x=40 ml

5 views

Related Questions