A gaseous mixture of CO and `CO_(2)` having total volume 150ml with excess of red hot charcoal to cause following reaction:
`CO_(2)(g)+C(s)rarr2CO(g)` The volume increases to 250ml. Identify correct statement(s)
A. Original mixture contain `(100)/(3)%` of CO.
B. Original mixture contain 150 ml of `CO_(2)`.
C. Original mixture contain 100ml of `CO_(2)`.
D. Original mixture contain 50ml of CO,.

6 views

1 Answers

`CO_(2)+C(s)rarr2CO(g)`
Vml excess
`0ml` remain 2V ml
`DeltaV=2V-V=V ml=250-150=100`
`V_CO_(2))=100ml,V_(CO)=50ml`
`%"of" CO=(V_(CO))/(V_("total"))xx100=(50)/(150)xx100`
`=(100)/(3)%`

6 views

Related Questions