The values of `DeltaH` and `DeltaS` for the reaction,
`C_("graphite")+CO_(2)(g)rarr2CO(g)`
are `170KJ` and `170JJK^(-)` respectively. This reaction will be spontaneous at
A. 710 K
B. 910 K
C. 1110 K
D. 510 K

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Given , `DeltaH=170 KJ =170xx10^(3)` J
`DeltaS=170 JK^(-1), T=?`
`DeltaG=DeltaH-TDeltaS`
For spontaneous reaction
`DeltaG lt 0 implies 0 lt 170 xx 10^(3) -Txx170, T gt 1000`
`therefore T=1110` K

4 views

Related Questions