For the following reaction,
`C_("diamond")+O_(2)toCO_(2)(g), DeltaH=-94.3" "kcal`
`C_("graphite")+O_(2)toCO_(2)(g), DeltaH=-97.6" "kcal`
the heat require to change 1 g of
`C_("diamond")toC_("graphite")` is:

4 views

1 Answers

Subtracting eq. (ii) from (i), the reqruied equation is obtained
`DeltaH_("transoformation")=-94.5-(94.0)`
`=94.5+94.0=-0.5kcal`

4 views

Related Questions