At `0^(@)C` ice and water are in equilibrium and `DeltaH=6kJ" "mol^(-1)` for this process:
`H_(2)OhArrH_(2)O(l)`
The values of `DeltaS and DeltaG` for conversion of ice into liquid water at `0^(@)C` are:
A. `-21.9JK^(-1)mol^(-1)` and 0
B. `0.219JK^(-1) mol^(-1) and 0`
C. `21.9JK^(-1)mol^(-1) and 0`
D. `0.0219JK^(-1)mol^(-1) and 0`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`DeltaG=0`
`thereforeH-TDeltaS=0`
`DeltaS=(DeltaH)/(T)=(6000)/(273)=21.9JK^(-1)mol^(-1)`

5 views

Related Questions