`DeltaH_(f)^(@)` of water is -285.5 KJ `"mol"^(-1)`. If enthalpy of neutralisation of monoacid strong base is -57.3 KJ `"mol"^(-1) , DeltaH_(f)^(@)` o
`DeltaH_(f)^(@)` of water is -285.5 KJ `"mol"^(-1)`. If enthalpy of neutralisation of monoacid strong base is -57.3 KJ `"mol"^(-1) , DeltaH_(f)^(@)` of `OH^(-)` ion will be
A. `-228.5 kJ mol^(-1)`
B. `228.5 kJ mol^(-1)`
C. `114.25 kJ mol^(-)`
D. `-114.25 kJ mol^(-1)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
`H_(2)+1/2 O_(2) rarr H_(2)O" "DeltaH=-285.8`
Target reaction `H^(+)+OH^(-) rarr H_(2)O" "DeltaH=-57.3`
`Delta=-57.3=[-285.8-0-x]" "x=DeltaH_(f)^(@)` of `OH^(-)`
`x=-228.5" kJ mol"^(-1)`
5 views
Answered